PROMOCIJA KNJIGE „G.K. CHESTERTON – APOSTOL ZDRAVOG RAZUMA“
Protekle srijede, 31. siječnja 2024. godine, Hrvatski čestertonijanski klub imao je čast predstaviti prijevod knjige „G.K. Chesterton- Apostol zdravog razuma“ Dalea Ahlquista u knjižnici Medveščak u Zagrebu. Uvodnu riječ održao je Dalibor Stojisavljević, v.d. predsjednik HČK-a, pozdravivši sve okupljene sudionike/ce te zahvalivši djelatnicima knjižnice na organizaciji ove promocije. Stojisavljević je ukratko izložio reference o Ahlquistu kao autoru a također i o Nikoli Bolšecu, prevoditelju ovog djela i dugogodišnjem predsjedniku Kluba. Također je ukratko predstavio Klub, njegovu misiju, djelovanje i nastojanja istaknuvši da je želja istog „doprinijeti većoj recepciji i upoznavanju Chestertonovih djela i misli ali i njega samog kao osobe u svrhu oplemenjivanja pojedinaca i našega društva na razini kulture, štoviše, autentične kulture života, u duhu istinoljubivosti i radosti“. Susret je moderirao knjižničar i član Kluba Luka Slišković.
Na samom početku Bolšec je ustvrdio da je ova knjiga najbolji uvod u Chestertona, nije biografska već donosi pregled najvažnijih Chestertonovih djela. Pisana je jednostavnim i pitkim rječnikom ali i zabavnim i dubokim, donoseći pritom i mnoštvo citata. Knjiga je nastala na temelju prve sezone emisije „Apostol zdravog razuma“ te sadrži petnaest poglavlja. Na kraju knjige, u hrvatskom izdanju, nalazi se Dodatak, odn. popis Chestertonovih djela prevedenih na hrvatski jezik. Knjiga je vrlo pregledna i donosi jedan vrlo živ portret Chestertona kao pisca i mislioca. U nastavku, bilo je riječi o glavnim mislima i temama koje sadrže Chestertonova najznačajnija djela, kako su prikazana u ovoj knjizi. Nazivi tih djela su ovdje ujedno i nazivi samih poglavlja. Na prvom mjestu u knjizi nalazi se Pravovjerje koje je kao djelo poput stabla iz kojeg su izrastala ostala njegova djela i koje donosi njegovu temeljnu „filozofiju koju nije on otkrio već koja je otkrila njega“. Stojisavljević je komentirao kako je Chesterton je prozvan „princem paradoksa jer je na taj način izražavao razne istine i znao je vidjeti stvari pod njihovim suprotnostima ali i njihovu duboku smislenost. „On ne koristi paradokse samo da bi zadivio ili zabavio nekoga“, nadodao je Bolšec, već da je „sama stvarnost satkana od paradoksa“ i kao takva predmet je interesa i proučavanja filozofije. U Hereticima Chesterton raspravlja sa svojim suvremenicima. Volio je debate i zbog toga je postao novinar. Odlika Chestertonovih djela jest da on u njima ne nameće svoje mišljenje već promišljajući pomaže čitatelju da i sam promišlja. U Što ne valja sa svijetom govori o obitelji, državi, obrazovanju, ženskim pravima itd. Primjerice, za obrazovanje će reći da je to(tome treba služiti) „istina u stanju prenošenja“. Prema Ahlquistu, problem je u tome što se u današnje vrijeme ne možemo složiti oko toga što je istina. U djelu Katolička Crkva i obraćenje Chesterton je obrazložio svoj put obraćenja na katoličanstvo koje predstavlja vrhunac njegovog misaonog puta, tj. naučio je još dublje razmišljati postavši katolikom. Također, u knjizi To: zašto sam katolik na zreo, osoban, srčan i misaon način pokazuje rast u spoznaji istine, dotiče se raznih društvenih fenomena uz prisutne poetske momente. On je cjelovit mislioc jer se , u ovom i drugim djelima, obraća čovjekovom umu i srcu. U djelu Zdenac i pličine objašnjava promašenost ideologija i njihovih ideja koje se pokazuju kao „kršćanske vrline koje su poludjele“, tj. vrline koje su rastavljene i djeluju neovisno jedna od druge. Nakon prvog dijela promocije, ovaj susret je u glazbenom predahu obogatila mlada gitaristica Ema Martinić svojom izvedbom Bachovog Preludija u G- duru BWV 1007 iz suite za čelo br.1. na gitari.
U drugom dijelu promocije Bolšec je govorio o Sv. Franji Asiškom, odn. knjizi o svecu u koji je, prema Chestertonu, objedinio ljubav prema siromašnima i malom čovjeku i život kao poeziju, oslikavajući ga u vrlo živim crtama. Sv. Tomu Akvinskoga, u istoimenoj knjizi, također je opisao ne samo kao vrhunskog mislioca nego i kao vrlo živog i strastvenog čovjeka koji je „vratio Boga na zemlju“ tj. potvrdio da je sav materijalni svijet dobar i vrijedan jer je stvoren od Boga. U Vječnom čovjeku Chesterton dijeli povijest na onu prije i poslije Krista kao odgovor na knjigu „Povijest svijeta“ H.G. Wellsa jer Kristov život prijelomna je točka povijesti čovječanstva nakon koje više ništa nije isto, a sve što je postojalo prije njega vodilo je prema njemu. Upute za normalan život(Outline of sanity) donose Chestertonov nazor na ekonomiju tj. distributizam kao način života, govori o privatnom vlasništvu, revitalizaciji sela, prehrambenoj neovisnosti, vrijednosti obrta i zanata itd. Praznovjerje razvoda djelo je kojem Chesterton raspravlja o sve većoj devalvaciji poimanja braka u modernom društvu, vrijednosti zavjeta, problematici bračne rastave i sl. Eugenika i druga zla donosi problem društvenog i genetskog inženjeringa. Najpoznatiji lik Chestertonovih romana je svakako Velečasni Brown. Popularni je to roman prema kojem je BBC snimio poznatu seriju o svećeniku koji svojom dubokom intuicijom, logikom i poznavanjem ljudskih duša rješava zamršene zločine i evangelizira kriminalce. Na kraju promocije okupljeni sudionici su postavili nekoliko pitanja, a po završetku imali su priliku i kupiti ovu vrijednu knjigu.
Zahvalni smo što ovo djelo odsada imamo na hrvatskom jeziku i uvjereni smo da će obogatiti svakoga tko će ga čitati. Svi zainteresirani čitatelji mogu knjigu nabaviti putem naše klupske e- mail adrese: chesterton@hck-gilbert.hr
D.S.